Saturday, 28 July 2018

Rancangan Pengajaran Harian Adab Di Masjid Dan Majlis Ilmu (Adab Ketika Berada Dalam Majlis Ilmu, Faedah Beradab Ketika Berada Di Dalam Masjid Dan Majlis Ilmu)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU : Muhammad Farid Bin Bakar

MATA : Akhlak
PELAJARAN

KELAS : 2 Al-Addin

TARIKH : 26.7.2018

MASA : 3.00 petang - 3.30 petang

BILANGAN : 20 orang

TAJUK : Adab Di Masjid Dan Majlis Ilmu (Adab Ketika Berada Dalam
               Majlis Ilmu, Faedah Beradab Ketika Berada Di Dalam Masjid
               Dan Majlis Ilmu)

KEMAHIRAN : Menulis, membaca, menaakul

KAEDAH : Syarahan, soal jawab

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
- Murid pernah menyaksikan video berkaitan dengan adab ketika berada
dalam majlis ilmu
- Murid belajar tentang adab ketika berada dalam majlis ilmu pada minggu lepas
- Murid mengetahui tentang faedah beradab ketika berada di dalam masjid dan majlis
 ilmu

HASIL PEMBELAJARAN :
- Murid dapat membaca adab ketika berada di majlis ilmu
- Murid dapat menyatakan faedah beradab ketika berada dalam masjid dan majlis ilmu
- Murid dapat menyebut kelebihan menuntut ilmu

KEMAHIRAN : Soal jawab,merumus
BERFIKIR

PENERAPAN : Berdisiplin, patuh, khusyuk
NILAI










MASA/
LANGKAH
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa
Guru dan murid membaca doa bersama-sama

Set induksi
(5 minit)
1. Apakah video yang ditayangkan?
2. Video : ceramah
1) Guru menayangkan video kepada murid
2) Guru bertanyakan tentang video kepada murid
3) Guru memberitahu tentang topik yang diajar kepada murid
BBM :
Pemancar LCD, laptop

Kaedah :
Soal jawab

Nilai :
Taat
Langkah 1
(5 minit)
Adab ketika berada di majlis ilmu :
1. Duduk dengan sopan dan rapat-rapat
2. Melakukan majlis ilmu dengan membaca Surah Al-Fatihah dan berdoa
3. Mendengar dan menghayati dengan teliti apa yang disampaikan
4. Mencatat dan menulis isi-isi penting di dalam buku catatan
5. Berazam untuk mengamalkan apa yang dipelajari
6. Berusaha untuk sampaikan ilmu kepada orang lain
7. Menutup majlis ilmu dengan membaca tasbih Kifarah dan Surah Al-’As
1) Guru menjelaskan adab ketika berada di majlis ilmu
2) Murid mengulang semula secara beramai-ramai
3) Murid mengulang semula secara berkumpulan
4) Murid mengulang semula secara individu
BBM :
Pemancar LCD,
Komputer riba

Kaedah :
Pengulangan, syarahan

Nilai :
Gigih
Langkah 2
(5 minit)
Faedah beradab ketika berada dalam masjid dan majlis ilmu
1. Mendapat pahala
2. Dihormati dan dipandang mulia
3. Majlis dapat berjalan dengan lancar
4. Terjalin ikatan kesatuan, perpaduan dan persaudaraan
5. Menjadi contoh teladan
1) Guru menjelaskan faedah beradab ketika berada dalam masjid dan majlis ilmu
2) Murid mengulang semula secara beramai-ramai
3) Murid mengulang semula secara berkumpulan
4) Murid mengulang semula secara individu
BBM :
Pemancar LCD, laptop

Kaedah :
Pengulangan, syarahan

Nilai :
Berdisiplin
Langkah 3
(5 minit)
Kelebihan menuntut ilmu
1. Diredhai oleh Allah
2. Dimudahkan oleh Allah jalan ke syurga
3. Allah akan memberi kemuliaan dan mengangkat darjat di dunia dan di akhirat
4. Para malaikat sentiasa bersama mereka dan mendoakan kesejahteraan mereka
1) Guru menjelaskan kelebihan menuntut ilmu kepada murid
2) Murid mengulang semula secara beramai-ramai
3) Murid mengulang semula secara berkumpulan
4) Murid mengulang semula secara individu
BBM :
Pemancar LCD, komputer riba

Kaedah :
Pengulangan, syarahan

Nilai :
Taat
Langkah 4
(6 minit)
Isi tempat kosong :
1. Duduk dengan sopan dan rapat-rapat
2. Mendengar dan menghayati dengan teliti apa yang disampaikan
3. Mendapat pahala
4. Menjadi contoh teladan
5. Diredhai Allah SWT
6. Dimudahkan oleh Allah jalan ke syurga
1) Guru menyediakan soalan yang perlu diisi tempat kosong di hadapan
2) Murid yang dipilih diminta untuk mengisi tempat kosong dalam soalan tersebut  
BBM :
Kad manila berserta soalan

Kaedah :
Bermain sambil belajar

Nilai :
Mencabar diri
Penutup
(2 minit)
Guru merumuskan adab ketika berada dalam majlis ilmu dan faedah beradab ketika berada dalam masjid dan majlis ilmu
Guru merumuskan topik yang diajar dengan menanyakan soalan kepada murid
Kaedah :
Merumus, soal jawab

Nilai : Taat

Catatan Ringkas :
Saya rasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun ada segelintir murid yang tidak memberi perhatian jadi mereka kurang memahami tentang adab sebelum tidur, dan adab semasa tidur. Tetapi dari keseluruhan, saya berpuas hati dan akan menambahbaik dari semasa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :

Disediakan Oleh :

No comments:

Post a Comment

Penghargaan

Bismillahirahmanirrahim, bersyukur kita ke hadrat Ilahi kerana masih lagi diberi peluang untuk meneruskan hidup dan diberi kesihatan yang b...