RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA GURU : Muhammad Farid Bin Bakar
MATA : Akhlak
PELAJARAN
KELAS : 2 Al-Addin
TARIKH : 26.7.2018
MASA : 3.00 petang - 3.30 petang
BILANGAN : 20 orang
TAJUK : Adab Makan dan Minum (Adab Sebelum Makan, Adab
Semasa Makan, Adab Selepas Makan)
KEMAHIRAN : Mendengar, membaca, menulis
KAEDAH : Syarahan, soal jawab
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
- Murid pernah menyaksikan video berkaitan dengan adab makan dan minum
- Murid belajar tentang adab makan dan minum pada minggu lepas
- Murid mengetahui adab makan dan minum
HASIL PEMBELAJARAN :
- Murid dapat membaca doa sebelum makan
- Murid dapat menyebut doa selepas makan
- Murid dapat menyatakan adab semasa makan
KEMAHIRAN : Soal jawab,merumus
BERFIKIR
PENERAPAN : Taat, patuh, insaf
NILAI
MASA/
LANGKAH
|
ISI
PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Bacaan doa
|
Guru meminta murid membacakan doa beramai-ramai
| |
Set induksi
(5 minit)
|
1. Apakah video yang ditayangkan ini?
2. Video : Makan bersama keluarga
|
1) Guru menayangkan video
2) Guru bertanya kepada murid tentang video yang ditayangkan
3) Guru memberitahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini
|
BBM :
Pemancar LCD, Laptop
Aktiviti :
Menulis hari dan tarikh
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Adab sebelum makan
1. Baca doa sebelum makan :
اللهم بارك لنا فيما رزقتنا وقنا عذاب النار
|
1) Guru membaca doa sebelum makan
2) Guru meminta murid mengulang bacaan doa secara beramai-ramai
3) Guru meminta murid mengulang bacaan doa secara berkumpulan
4) Guru meminta murid mengulang bacaan doa secara individu
|
BBM :
Pemancar LCD,
Laptop
Kaedah :
Pengulangan, syarahan
Nilai :
Taat, insaf
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Adab semasa makan
1. Semasa makan, kunyah secara perlahan
2. Jangan gopoh menelan makanan
3. Jangan bercakap elakkan perbualan
4. Berhenti makan sebelum kenyang
|
1) Guru menjelaskan tentang adab adab semasa makan
2) Murid-murid menyebut semula adab semasa makan beramai-ramai
3) Murid-murid menyebut semula adab semasa makan secara berkumpulan
4) Murid menyebut semula adab semasa makan secara individu
|
BBM :
Pemancar LCD, Laptop
Kaedah :
Pengulangan,
Syarahan
Nilai :
Patuh
|
Langkah 3
(5 minit )
|
Adab selepas makan
1. Baca doa selepas makan
الحمد لله الذي أطعمنا وسقانا وجعلنا من المسلمين
|
1) Guru membaca doa selepas makan
2) Murid-murid membaca semula doa selepas makan secara beramai-ramai
3) Murid-murid membaca semula doa selepas makan secara berkumpulan
|
BBM :
Pemancar LCD, Laptop
Kaedah :
Pengulangan,
Syarahan
Nilai :
Berusaha
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Adab sebelum makan
1. Baca doa sebelum makan :
اللهم بارك لنا فيما رزقتنا وقنا عذاب النار
Adab semasa makan
1) Semasa makan, kunyah secara perlahan
2) Jangan gopoh menelan makanan
Adab selepas makan
1. Baca doa selepas makan
الحمد لله الذي أطعمنا وسقانا وجعلنا من المسلمين
|
1) Guru membuat satu permainan iaitu dengan mengkategorikan gambar
2) Guru menyediakan 4 keping gambar berserta pernyataan tentang adab-adab
3) Murid yang secara sukarela akan ke depan untuk menampal gambar tersebut di hadapan mengikut kategori adab masing-masing sama ada pada adab sebelum, semasa dan selepas makan.
|
BBM :
Kad manila, gambar berserta pernyataan
Kaedah :
Permainan
Nilai:
Tidak berputus asa, mencabar diri
|
Penutup
(3 minit)
|
Guru merumuskan tentang adab sebelum makan, semasa makan dan selepas makan
|
Guru merumuskan topik yang diajar dengan bertanya kepada murid
|
Kaedah :
Merumus
Nilai :
Berusaha
|
Catatan Ringkas :
Saya rasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun ada segelintir murid yang tidak memberi perhatian jadi mereka kurang memahami tentang adab sebelum tidur, dan adab semasa tidur. Tetapi dari keseluruhan, saya berpuas hati dan akan menambahbaik dari semasa ke semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment