RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA GURU : Muhammad Farid Bin Bakar
MATA : Akhlak
PELAJARAN
KELAS : 2 Al-Addin
TARIKH : 26.7.2018
MASA : 3.00 petang - 3.30 petang
BILANGAN : 20 orang
TAJUK : Adab tidur (adab bangun daripada tidur)
KEMAHIRAN : Mendengar, membaca, berkomunikasi
KAEDAH : Syarahan, soal jawab
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
- Murid pernah menyaksikan video berkaitan dengan bangun daripada tidur
- Murid belajar tentang adab bangun daripada tidur pada minggu lepas
- Murid mengetahui adab bangun daripada tidur
HASIL PEMBELAJARAN :
- Murid dapat membaca doa bangun daripada tidur
- Murid dapat melakukan adab bangun daripada tidur
KEMAHIRAN : Soal jawab,merumus
BERFIKIR
PENERAPAN : Khusyuk, berdisiplin, taat
NILAI
MASA/
LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PNP
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan murid mengaminkannya
| |
Set induksi
(5 minit)
|
1. Apakah video yang ditayangkan ini?
2. Video :bangun dari tidur
|
1) Guru menayangkan video bangun dari tidur
2) Guru bertanya tentang video yang ditayangkan
3) Guru memberitahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini
|
BBM :
Pemancar cahaya, komputer riba
Kaedah :
Soal jawab
Nilai :
Khusyuk
|
Langkah 1
(9 minit)
|
Adab bangun tidur
1. Bangun awal dan baca doa
2. Kemaskan tempat tidur
3. Gosok gigi dan mandi
4. Tunaikan solat Subuh
5. Bersiap untuk ke sekolah
|
1) Guru menjelaskan adab bangun daripada tidur
2) Guru membaca doa bangun daripada tidur dan meminta murid mengikuti bacaannya
3) Guru menunjukkan gaya berdasarkan adab bangun tidur
4) Murid diminta untuk mengikuti gaya guru tersebut
5) Guru meminta 5 orang murid ke hadapan untuk membuat tunjukcara tentang adab bangun tidur kepada kawan-kawan yang lain
|
BBM:
Kad manila beserta gambar
Kaedah :
Syarahan. tunjukcara
Nilai:
Taat
|
Langkah 2
(9 minit)
|
Aktiviti :
Isi tempat kosong
1. _______ awal dan ________ doa
2. Kemaskan tempat _________
3. Gosok _______ dan ________
4. Tunaikan solat __________
5. Bersiap untuk ke ________
|
1) Terdapat 5 soalan yang perlu diisikan tempat kosong
2) 5 murid yang sukarela akan menulis jawapan di 5 tempat kosong tersebut
3) Murid tersebut diminta untuk membuat gaya mengikut jawapan yang ditulis di hadapan
|
BBM :
Kad manila, gambar
Kaedah : Permainan
Nilai :
Berdisiplin
|
Penutup
(5 minit)
|
Guru merumuskan tentang adab bangun tidur
|
Guru merumuskan tentang topik yang diajar dengan bertanya kepada murid
|
Catatan Ringkas :
Saya rasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun ada segelintir murid yang tidak memberi perhatian jadi mereka kurang memahami tentang adab sebelum tidur, dan adab semasa tidur. Tetapi dari keseluruhan, saya berpuas hati dan akan menambahbaik dari semasa ke semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment